A vállalkozások, különösen az építőipari cégek esetében jól bevált biztosítási forma az építés-szerelés biztosítás, a lakosság körében azonban messze nem közismert. Pedig a lakásbiztosítások nem vonatkoznak az építés alatt álló épületekre, de sok esetben még a felújítás alatt állókra sem. Biztosításra pedig ekkor is szükség van, egyrészt mert mindig jó ha van, másrészt a felvett hitelek fedezeteként is szolgál.
Az építés- és szerelésbiztosítás szolgáltatásai
Ezen biztosítás a különféle magas- és mélyépítési munkák során bekövetkező, előre nem látható események (pl. kivitelezési hiba, természeti eredetű károk stb.) miatt keletkező, azon károkra nyújt fedezetet, amelyek következtében az építési, szerelési teljesítések oly mértékben károsodtak, hogy az építési munkák tervszerű folytatásához szükséges a javítás, a helyreállítás, illetve a pótlás. A biztosítás a kivitelezési folyamat egészére az előkészítéstől a karbantartási időszak befejezéséig védelmet nyújt. Az Építés- és szerelésbiztosítással a kivitelezendő objektumok és az ahhoz kapcsolódó költségek biztosíthatók a következő bontás szerint:
A vállalkozó összes szerződésben meghatározott teljesítése
Műszaki berendezések, felszerelések, gépek
Építéshelyszíni berendezések és segédszerkezetek
Építőgépek
Építmények, amelyeken vagy amelyek mellett az építés, szerelés történik
A kár enyhítésével, valamint a kár helyének és okának feltárásával, mértékének meghatározásával, illetve ezen intézkedések során keletkezett (okozott) további károk helyreállításával kapcsolatos költségek.
Fontos tudnivalók
A szerződési feltételek keretei között biztosítottnak minősül:
az építtető (beruházó), valamint
a biztosított építkezésben résztvevő építési vállalkozó (kivitelező), és
az alvállalkozók.
A biztosítás tehát mind a saját, mind a külső kivitelezők által megvalósítandó beruházásokhoz megköthető, akár új építésről/szerelésről van szó, akár felújításról, átépítésről.
Az Építés- és szerelésbiztosítás magában foglal egy felelősségbiztosítást is, amely a szerződési feltételek szerint a következőkben nyújt segítséget:
harmadik személy személyi sérülése,
harmadik személynek baleseti jelleggel okozott dologi kár
Lehetőség van a káreseményekkel kapcsolatos többletköltségek (pl. túlóra, expressz és légi szállítások, romeltakarítási munkálatok stb.), a biztosított építési tevékenysége által a meglévő épületekben okozott károk, a kivitelezés során idegen harmadik személynek okozott személysérüléses, illetve tárgyrongálással járó károk, valamint a hibás tervezés miatt bekövetkező károk biztosítására is.